Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 19 września 2016 roku (paragraf 5) wprowadziło nowe kategorie oraz wagi startowe bezzałogowych statków powietrznych, które będą wpisywane do świadectwa kwalifikacji UAVO, jako uprawnienia dodatkowe. Jakie uprawnienia na drony w UAVO można zdobyć oraz na jakie opłaty trzeba się przygotować?

Jeśli planujesz świadczenie usług komercyjnych z wykorzystywaniem dronów, z pewnością wiesz, że musisz posiadać odpowiednie uprawnienia zwane potocznie licencją na drona. W ramach zdobywania kwalifikacji masz możliwość wpisania do świadectwa uprawnień dodatkowych, które pozwolą Ci na latanie różnym rodzajem dronów oraz statkami bezzałogowymi o różnej wadze. Dziś postaramy się przybliżyć Wam, jaki rodzaj uprawnień dodatkowych możecie zdobyć.

Rodzaje dronów w ramach UAVO

Pierwszy podział dronów, z jakim będziecie mogli spotkać się podczas zdobywania uprawnień na operatora bezzałogowego statku powietrznego, wyróżnia drony według ich rodzajów. Poniżej przedstawiamy pełny podział dronów wraz z metodą oznaczenia ich rodzajów w ramach dodatkowych uprawnień UAVO:

Wagi dronów w ramach UAVO

W ramach dodatkowych uprawnień UAVO zdobywa się też uprawnienia do latania bezzałogowymi statkami powietrznymi zgodnie z kategoriami wagowymi. Przepisy określają podział na trzy kategorie wagowe. Drony oraz inne bezzałogowe statki powietrzne zostały podzielone na poniższe kategorie wagowe:

Dodatkowe uprawnienia UAVO

Informacje na temat rodzajów dronów oraz jego wagi wpisywane są do świadectwa UAVO na podstawie informacji zapisanych w protokole egzaminacyjnym. To właśnie na jego podstawie zdajemy egzamin teoretyczny oraz praktyczny, który nadaje nam uprawnienia do tego, jakimi bezzałogowcami będziemy mogli latać. Zdanie egzaminu z wykorzystaniem dowolnego drona, nadaje zdającemu uprawnienia UAV < 5 kg. Powyżej tej wagi do świadectwa kwalifikacji wpisuje się konkretne uprawnienia na wspomniane wyżej kategorie oraz wagę dronów.

Aktualne tabele opłat za wydanie świadectwa UAVO można znaleźć na stronie ULC. Do tych kwot należy jeszcze doliczyć opłatę za szkolenie UAVO w kategorii VLOS lub BVLOS. Od 31.01.2019 nie ma już potrzeby wykonywania badań lekarskich oraz opłacania egzaminu państwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *