Jeśli udało Ci się uzyskać świadectwo kwalifikacji UAVO, zwane potocznie licencją na drony, koniecznie zajrzyjcie do swoich dokumentów i sprawdźcie, czy są aktualne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnienia podstawowe takie jak VLOS i BVLOS są ważne przez 5 lat, a uprawnienia dodatkowe takie jak: instruktorskie, na kategorię oraz na masę BSP są ważne przez 3 lata.

Ze względu na czasowość uzyskiwanych uprawnień, osoba posiadająca kwalifikacje UAVO musi je przedłużać lub wznawiać. Jak rozpoznać, co należy zrobić z uprawnieniami na drona oraz co jaki czas należy je odświeżać?

Przedłużanie i wznawianie uprawnień na drony

Przedłużanie uprawnień ma miejsce w sytuacji, gdy ich posiadacz decyduje się na podejście do egzaminu przedłużającego jeszcze w czasie, gdy jego poprzednie uprawnienia były ważne. W przypadku jednak, gdy podejście do egzaminu nastąpiło już po dacie wygaśnięcia uprawnień, zostaną one wznowione. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku wznawiana uprawnień musimy liczyć się z większą opłatą oraz koniecznością wydania nowego świadectwa kwalifikacji UAVO. Dlatego też tańszym i znacznie łatwiejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości przedłużenia uprawnień na drony.

Jak przedłużyć uprawnienia UAVO?

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, aby przedłużyć uprawnienia, należy ponownie przystąpić do egzaminu praktycznego, który może też obejmować pytania z zakresu teorii budowy i działania dronów. Przystępując do egzaminu, warto też przygotować się do odpowiedzi na pytania związane z obowiązującymi przepisami. Jeśli chcesz przedłużyć uprawnienia UAVO, umów się na egzamin przedłużający z egzaminatorem państwowym. Opłać egzamin na przedłużenie uprawnień i zabierz ze sobą potwierdzenie przelewu. Dodatkowo musisz też posiadać aktualną policę OC dla operatorów dronów. Dodatkowo, w zależności od kategorii wagowej dronów, wymagane mogą być też ważne badania lotniczo-lekarskie.

Jak wznowić uprawnienia UAVO?

Jeśli nie podejdziesz do egzaminu w czasie, gdy Twoje uprawnienia będą jeszcze ważne, zamiast ich przedłużenia będziesz musiał wykonać wznowienie uprawnień UAVO. Niezbędne do tego będzie uzupełnienie wniosku 5/LBSP dostępnego na ULC. Egzamin będzie miał formę egzaminu praktycznego z elementami teorii, dlatego koniecznie musisz przygotować się z aktualnych przepisów prawa regulującego latanie dronami. Po zakończeniu egzaminu wypełniony wniosek, protokół z egzaminu oraz potwierdzenie opłaty zostaną dostarczone przez egzaminatora do ULC. Pamiętaj, że na egzamin musisz przynieść ze sobą aktualną polisę OC dla operatorów dronów oraz w zależności od kategorii wagowej, badania lotniczo-lekarskie. Przy wznawianiu uprawnień otrzymasz nowe świadectwo kwalifikacji UAVO, więc będziesz musiał poczekać na jego wydanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *